کشاورزی

با آغاز فعالیت شرکت دارویی زردبند در سال ۱۳۷۲، بخش کشاورزی با همت و دانش بزرگانی چون زنده یاد استاد دکتر رضا امیدبیگی و شادروان دکتر سید محمد فخر طباطبایی، به عنوان اولین و اصلی ترین سنگ بنای این شرکت شکل گرفته و با انتخاب سایتی بعنوان مزرعه تحقیقاتی در روستای زردبند واقع در شمال شرق تهران، ارقام مختلف گیاهان دارویی بصورت آزمایشی کشت گردید. امروزه این بخش با توسعه فعالیت و متناسب با نیاز شرکت، با چند صد هکتار کشت و تولید گیاهان دارویی مطابق با استانداردهایGood Agricultural Practices) GAP) اصلی ترین تامین کننده مواد اولیه گیاهان دارویی جهت تولید فرآورده های این شرکت می باشد.

مشارکت در کشت

بخش کشاورزی شرکت زردبند با توجه به نیاز شرکت هر ساله، نسبت به عقد قرارداد کشت و تولید گیاهان دارویی با کشاورزان علاقمند و پیشرو در مناطق مختلف کشور اقدام می نماید. در قالب این قراردادها، اطلاعات و تجربیات لازم جهت کشت گیاهان دارویی در اختیار کشاورزان قرار گرفته و محصول تولیدی ایشان مطابق با استانداردهای کیفی مندرج در متن قرارداد خریداری میگردد. از جمله اهداف این فعالیت، علاوه بر تامین نیاز شرکت، ترویج کشت گیاهان دارویی بعنوان محصولات جایگزین یا مکمل در بین کشاورزان می باشد.

دستاوردهای علمی واحد تحقیقات بخش کشاورزی

فعالیت تحقیقاتی بخش کشاورزی زردبند مشتمل بر مطالعات و تحقیقات صحرایی بر روی فلور گیاهی ایران و شناسایی گونه ها و ژرم پلاسم های گیاهان دارویی ارزشمند کشور در مناطق مختلف و تلاش در راستای اهلی نمودن، تکثیر و معرفی ارزش و جایگاه واقعی آنها میباشد. این فعالیت با همکاری کارشناسان صاحب نام بین المللی از جمله آقای دکتر ژرژ بتی از کشور فرانسه صورت می پذیرد و حاصل آن مقالات متعددی است که در محافل علمی ارائه گردیده است.

از آن جمله می‌توان از مقاله شادروان دکتر امیدبیگی با همکاری دکتر ژرژ بتی تحت عنوان “تنوع فیتوشیمیایی باریجه در ایران” نام برد که در “بیستمین همایش بین‌المللی اسانس‌های روغنی وعصاره‌ها” در شهر Dignes فرانسه ارائه شد و جایزه اول علمی این همایش را به دست آورد. FERULA GUMOSA: PHYTOCHEMICAL VARIABILITY IN IRAN

همچنین کلیه فعالیتهای زراعی نیز اعم از تکثیر، کشت وسیع و مهار آفات و بیماری ها در مزارع این شرکت، زیر نظر متخصصین مجرب و بر اساس قواعد و مقررات کشاورزی سالم و رعایت اصول زیست محیطی، همسو با کشاورزی پایدار انجام می گیرد و نتایج آن در مجلات متعدد معتبر داخلی و بین المللی انتشار یافته است.

مجموعه تجربیات بخش کشاورزی شرکت در ۴ جلد کتاب تحت عنوان “تولید و فرآوری گیاهان دارویی” به قلم زنده یاد استاد دکتر رضا امیدبیگی انتشار یافته است که به عنوان کتاب برگزیده گروه کشاورزی بخش علوم کاربردی بیست و نهمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بهمن ماه ۱۳۹۰ انتخاب شده و از مراجع مهم تدریس در دانشگاهها و محافل علمی است.

در حال حاضر بخش کشاورزی زردبند به مدد تیم علمی پرتوان یکی از موفقترین مجموعه های تولید گیاهان دارویی در کشور میباشد و تولید انبوه گیاهانی چون سرداربو، آق اوستا و لوزارنگ برای نخستین بار در کشور گواهی بر حفظ موقعیت پیشتاز گروه علمی و کارآمد کشاورزی شرکت زردبند در منطقه غرب آسیاست.